Szerszy zasięg sygnałów z satelitów systemu Galileo

Szerszy zasięg sygnałów z satelitów systemu Galileo

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) poinformowała o starcie emisji roboczych danych do nawigacji wykorzystując następne 2 satelity działające w ramach systemu znanego pod nazwą Galileo – wykorzystywanego w Europie odpowiednika systemu GPS. Powiększa to pokrycie nieba przez układ nawigacyjny Galileo. Orbitery Galileo numer 9 jak również 10 zostały wyniesione na orbitę 11 września 2015 r. Po przeprowadzeniu wielotygodniowych, rygorystycznych testów na okołoziemskiej orbicie, potwierdzono ich funkcjonowanie zgodne z wyliczeniami. Szczególnie, z wykorzystaniem wysokiej na 20 m anteny na terenie siedzibie ESA na obszarze Belgii, wykonywano pomiary częstotliwości radiowych sygnałów od owych orbiterów, by ustalić kształt sygnału a także jego wielkość.

Testowano także wydajność współpracy z naziemną siecią systemu Galileo. Badania były kontrolowane z terenu Galileo Control Centres w mieście Oberpfaffenhofen w Niemczech a także w mieście Fucino na terenie Włoch. W pierwszej bazie badano wydawanie komend oraz pilnowanie orbiterów, natomiast w drugim nadzorowanie dostarczania danych nawigacyjnych dedykowanych odbiorcom. Testy zakończyły się sukcesem na parę dni szybciej aniżeli przewidywał harmonogram. 29.01.18 r. orbitery rozpoczęły przekazywanie kompleksowych informacji nawigacyjnych. Europejska Agencja Kosmiczna realizuje obecnie też badania 2-óch następnych orbiterów systemu nawigacji (o numerze 11 oraz 12), które wystrzelono 17.12.15 r. Tymczasem orbitery o numerach 13 oraz 14 przeszły jakiś czas temu testy przed wystrzeleniem na terenie centrum ESTEC w Noordwijk w Holandii i były umieszczone w magazynie czekając na start.

Tymczasem na terenie Niemiec prowadzona jest produkcja 12 nowych orbiterów Galileo. Ostateczny system nawigacyjny Galileo ma liczyć 24 satelity. Aktualnie emitowane sygnały nawigacyjne są w formie „tymczasowej” – stosuje je branża satelitarna do zrobienia produktów i usług, które w późniejszym czasie będą udostępnione samym użytkownikom.